aktualności


W produkcji:

"Andrzej Cybulski. Ten od kultury" - film dokumentalny poświęcony wybitnemu menedżerowi kultury, dyrektorowi wielu trójmiejskich instytucji kultury, literatowi - autorowi m.in. "Pokolenia kataryniarzy" - Andrzeja Cybulskiego. Realizował wiele programów artystycznych w dziedzinie filmu - w ramach DKF im. Zbyszka Cybulskiego, teatru - także eksperymentalnego i muzyki (zwłaszcza jazzowej) przede wszystkim w czasach rozkwitu kultury studenckiej w Klubie Żak, którego był wieloletnim szefem. Współtworzył Wojewódzki Ośrodek Kultury w Gdańsku, był dyrektorem Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART w Sopocie, gdzie zrealizował w latach 70. ubiegłego wieku kilkanaście festiwali w Operze Leśnej. Szefował redakcji "Liter", kierował Teatrem Muzycznym w Gdyni, z którym musiał pożegnać się w wyniku decyzji o wystawieniu słynnego musicalu "Kolęda-nocka". Jego ożywiona i twórcza działalność zapisała się pięknymi kartami w historii życia społeczno-kulturalnego przede wszystkim Gdańska, Sopotu i Gdyni. Filmowy portret niezwykłego człowieka, który dzięki swojej pracy, pasji i osobowości wniósł niezaprzeczalny wkład w dorobek kulturalny regionu gdańskiego, samemu dzięki temu stając się szczególnym jego dziedzictwem, będzie także zapisem czasów, w których artyści angażowali cały swój potencjał twórczy dla omijania cenzorskich ograniczeń w imię niezależności sztuki.

Film powstaje w Gdańsku, Sopocie, Gdyni i Warszawie.


Scenariusz i reżyseria: Andrzej Mańkowski
Produkcja: Video Studio Gdańsk

Partner filmu:

            
                   Miasto Gdańsk                        


Projekt powstaje przy wsparciu:
                                   
Saur Neptun Gdańsk S.A.                 Gdynia         Gdyńskie Centrum Kultury


         
Pomorskie Hurtowe Centrum Rolno-Spożywcze S.A.


zobacz zwiastun >>>"Nasze małe muzeum" - film, przedstawiający odczytywanie historii Pomorza od 1918 r. z pamiątek i opowieści zbieranych przez lokalnych muzealników-amatorów w różnych miejscach naszego regionu. Działania te są emanacją pasji i dowodem rosnącego zainteresowania mieszkańców Pomorza dziejami ich małych ojczyzn. Niektóre z tych działań wręcz zapoczątkowały proces odkrywania historii. Osią konstrukcji filmu będzie kalendarium historycznych wydarzeń, wypełnieniem zaś prezentacja najciekawszych pamiątek i dokumentów wraz z opowieściami na ich temat. Przy okazji prezentacji różnych militariów widz dowie się o czynie zbrojnym mieszkańców Pomorza w obu wojnach światowych. Eksponaty, które kiedyś były sprzętem domowego użytku zilustrują dzień codzienny. Realizatorzy pokażą m.in. Skarszewskie Centrum Ekspozycji Historycznych, Żuławski Park Historyczny czy Regionalną Grupę Popularyzacji Mikrohistorii ze Starogardu Gdańskiego.

Emisja filmu i publikacja w internecie przewidziana jest jesienią 2019 roku.


Scenariusz i reżyseria: Grzegorz Karbowski
Produkcja: Video Studio Gdańsk

Projekt realizowany jest ze środków Województwa Pomorskiego i Video Studio Gdańsk:

                                              
            


zobacz zwiastun >>>

zobacz film >>>"Gdańsk 1939" - edukacyjny film dokumentalny, ukazujący wydarzenia 1939 r. w Gdańsku jako historię zewnętrznej, planowej interwencji. W okresie największej świetności Gdańska ugruntował się jego kosmopolityczny charakter. Nazistowska histeria, do której doszło w 1939 r. nie wynikała więc z tutejszych historycznych zaszłości, ale była częścią niemieckiego planu rozmontowania układu wersalskiego. Film będzie jednolitą opowieścią o narastającej dramaturgii z kulminacją w postaci wybuchu wojny i niemieckich zbrodni, popełnionych jesienią 1939 r.

Film realizowany jest w ramach działań, upamiętniających 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.


Scenariusz i reżyseria: Grzegorz Karbowski
Produkcja: Video Studio Gdańsk


"1939.Pamięć i przesłanie" - spot filmowy, opowiadający historię "zwyczajnych" bohaterów II wojny światowej - weteranów, zderzoną z historią szczęśliwych brakiem doświadczenia wojennego współczesnych postaci, dla których pamięć wojny niesie w swym przesłaniu obowiązek nauki, pracy i zaangażowania wobec kraju swych antenatów i własnego.

Film realizowany jest w ramach działań, upamiętniających 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.


Scenariusz i reżyseria: Mariusz Sławiński
Produkcja: Video Studio Gdańsk


"EKF Ekspres - 8 kongresów w 8 minut" - film promocyjny, przedstawiający historię Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie, jego osiągnięcia i kluczowe postaci.

Film realizowany na zlecenie Instytutu badań nad Gospodarką Rynkową w Gdańsku.


Scenariusz i reżyseria: Marek Kański
Produkcja: Video Studio Gdańsk


"1989. U źródeł sukcesu" - film dokumentalny, przypominający historię początków transformacji gospodarczej w Polsce, ścieranie się wielu gospodarczych koncepcji i najważniejsze postaci, które wypracowywały te koncepcje. Jak po 30.latach widzą tamten czas : prof. Ryszard Bugaj, prof. David Lipton, prof. Jeffrey Sachs czy Janusz Lewandowski i Jacek Merkel. Przewodnikiem widza po meandrach pomysłów na uzdrowienie polskiej gospodarki z czasów przełomu będzie b.premier Jan Krzysztof Bielecki.

Film realizowany jest na zlecenie Fundacji Centrum Myśli Strategicznych w Sopocie.


Scenariusz i reżyseria: Grzegorz Karbowski
Produkcja: Video Studio Gdańsk
Na antenach:

"Ballada o prawdziwym kłamstwie"
Reżyseria: Andrzej Trzos-Rastawiecki
Produkcja: Video Studio Gdańsk
Emisja premierowa: 3 lutego 2020, godz. 23.10, TVP1


"Nasze małe muzeum"
Realizacja: Grzegorz Karbowski, Wojciech Ostrowski
Produkcja: Video Studio Gdańsk
Emisja premierowa: 11 listopada 2019, godz. 19:20, Twoja Telewizja Morska
Wydarzenia:

20 listopada 2019

Wiceprezes zarządu Video Studio Gdańsk - Waldemar Płocharski był gościem Festiwalu Mediów "Człowiek w Zagrożeniu" w Łodzi. Na spotkaniu w Muzeum Kinematografii przybliżył historię niezależnej twórczości Studia w latach 80., funkcjonowanie poza cenzurą i sposoby docierania z opozycyjnymi filmami do widzów w tamtych czasach. W rozmowie, prowadzonej przez dr. Krzysztofa Jajko z Uniwersytetu Łódzkiego, wziął także zdalny udział operator kamery, współpracujący z Video Studio Gdańsk na początku lat 80. - Włodzimierz Resiak.
Podczas festiwalu zaprezentowano 5. filmów dokumentalnych, zrealizowanych przez Video Studio Gdańsk w latach 80.: "Azyl dla większości", "O nas i za nas", "Opowieści okrągłego stołu", "Ostatki" i "Senior".zobacz zdjęcia >>>


15 listopada 2019

Pokaz filmu dokumentalnego pt. "Gdańsk 1939" w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Reżyseria: Grzegorz Karbowski
Produkcja: Video Studio Gdańsk

Wstęp za okazaniem zaproszenia.

6 listopada 2019

Film "Wspomnienie to cicha nuta..." (reż. Andrzej Moś) otrzymał wyróżnienie Oficyny Filmowej Galicja na X Międzynarodowym Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych w Warszawie.


design by dorota reszke, administracja Marek Purzyński