Video Studio Gdańsk

Gdańsk, 13 lipca 2011



Szanowna Pani, Szanowny Panie,
Droga Koleżanko, Drogi Kolego,


We wrześniu 2011 roku minie 30 lat od I Krajowego Zjazdu Delegatów Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność", zjazdu , podczas którego - poza pierwszymi prawdziwie demokratycznymi wyborami w powojennej Polsce - stworzył się zalążek wolnych mediów audiowizualnych. To właśnie wtedy powstała pierwsza niezależna ekipa telewizyjna - zespół Biura Informacyjno - Prasowego "Solidarności" (BIPS). Stała się ona się zrębem dzisiejszego Video Studio Gdańsk, przez blisko 30 lat dokumentującego najnowszą historię Polski i realizującego niezależne filmy i programy telewizyjne. Wówczas także niezależne ekipy Radiowej Agencji Solidarności RAS, Agencji Solidarności AS Mazowsze oraz Studenckiej Agencji Radiowej SAR realizowały audycje radiowe poświęcone Zjazdowi.

Wspólnie z tymi, którzy nie tylko w Gdańsku i nie tylko w obrazie filmowym utrwalali czas "Solidarności" i nocy stanu wojennego, czas transformacji i budowy demokracji - autorami niezależnej twórczości radiowej i telewizyjnej, chcemy uczcić i zbilansować 30 lat wolności mediów elektronicznych w Polsce, spoglądając jednocześnie w ich przyszłość. W ramach obchodów 30 - lecia zamierzamy zorganizować w Warszawie:

  • 15-16.10.2011, Dom Spotkań z Historią w Warszawie - przegląd najciekawszych i najbardziej reprezentatywnych dzieł niezależnej twórczości filmowej, powstałej w latach 1981-2011 oraz spotkania z ich twórcami więcej >>> zdjęcia >>>
  • 15.10.2011, Sala Kolumnowa Sejmu RP - sesję historyczną/konferencję, poświęconą 30-letniemu dorobkowi wolnych mediów w Polsce i projekcji ich rozwoju, połączoną z premierowym pokazem filmu dokumentalnego, zrealizowanego w oparciu o archiwalne materiały filmowe Video Studio Gdańsk, poświęconego I Krajowemu Zjazdowi Delegatów NSZZ "Solidarność" więcej >>> zdjęcia >>>

Pragniemy także stworzyć specjalne rocznicowe wydawnictwo, w którym zamierzamy przypomnieć niezależnych twórców audiowizualnych i ich dzieła, powstałe w okresie podziemnej działalności. Temat ten mimo upływu 30 lat od powstania pierwszych niezależnych mediów elektronicznych w Polsce i ponad 20 lat od zmiany ustroju w naszym kraju, nadal pozostaje szerzej nieznanym epizodem oporu społecznego w PRL. Wydawnictwo to w formie albumu pozwoliłoby nie tylko na ( przynajmniej częściową ) zmianę tego stanu, ale też na uhonorowanie i przypomnienie zapomnianych czy też nieznanych szerzej osób zaangażowanych w działalność tych mediów, używanego przez nich sprzętu itd.

Zwracamy się z uprzejmą prośbą o informacje dotyczące Twojej działalności. W tym celu prosimy o uzupełnienie załączonej ankiety oraz odesłanie na adres:

Stowarzyszenie Wolnego Słowa ul. Marszałkowska 7, 00-626 Warszawa lub e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zwracamy się również z prośbą o udostępnienie, w miarę możliwości, skanów zdjęć i kopii dokumentów dotyczących Twojej działalności (np. ulotki, wycinki prasowe), które mogłyby zostać wykorzystane do uzupełnienia albumu oraz w przyszłości innych publikacji dotyczących tej tematyki.

Prosimy także o w miarę pilne informacje (w tym dane kontaktowe), dotyczące innych osób zaangażowanych w niezależne media, do których zostanie wysłana załączona ankieta.

Licząc na przychylność, już dziś prosimy o przyjęcie zaproszenia na październikowe uroczystości.


Z wyrazami szacunku

Wojciech Borowik - Stowarzyszenie Wolnego Słowa Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Mirosław Chojecki - Media Kontakt Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Marek Łochwicki - Video Studio Gdańsk Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Grzegorz Majchrzak - Instytut Pamięci Narodowej Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Marek Owsiński Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ankieta do pobrania